Question: An LL - RR - CC series circuit has LL = 0 . 8 0 0 HH , CC = 4 . 0 0 FF

An LL-RR-CCseries circuit has LL =0.800 HH, CC =4.00 FF, and RR =320.0. At tt =0 the current is zero and the initial charge on the capacitor is 2.80104C2.80104C.
Part A
What is the value of the constant in the following equation?
q=Ae(R/2L)tcos(1LCR24L2t+)q=Ae(R/2L)tcos(1LCR24L2t+)
Express your answer in radians.
Activate to select the appropriates template from the following choices. Operate up and down arrow for selection and press enter to choose the input value typeActivate to select the appropriates symbol from the following choices. Operate up and down arrow for selection and press enter to choose the input value type
=
nothing
radrad
SubmitRequestAnswer
Part B
What is the value of the constant AA in the following equation?
q=Ae(R/2L)tcos(1LCR24L2t+)q=Ae(R/2L)tcos(1LCR24L2t+)
Express your answer with the appropriate units.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!