Question: An m = 6 k g ball is projected with initial horizontal speed v = 6 0 m s from a platform h = 1

An m=6kg ball is projected with initial horizontal speed v=60
ms from a platform h=125 meters high.
a) How much time does it take for the ball to
reach the ground?
b) What is the ball's kinetic energy when it
reaches the ground?
 An m=6kg ball is projected with initial horizontal speed v=60 ms

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!