Question: An n-channel device has k, = 50 A/V, V= 0.8 V, and W/L = 20. The device is to operate as a switch for

An n-channel device has k, = 50 A/V, V= 0.8 V, and

An n-channel device has k, = 50 A/V, V= 0.8 V, and W/L = 20. The device is to operate as a switch for small Ups, utilizing a control voltage VGs in the range 0 V to 5 V. Find the switch closure resistance, ps, and closure voltage, VDs, obtained when VGS = 5 V and in 1 mA. Recalling that U 0.4, what must W/L be for a p-channel device that provides the same performance as the n-channel device in this application? = H

Step by Step Solution

3.39 Rating (161 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The detailed ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!