Question: An object's velocity can be described according to the equation v = 8 t 2 + 4 m s . What is the acceleration at

 An object's velocity can be described according to the equation v=8t2+4ms. What is the acceleration at t=2s.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To find the acceleration of the object at t 2s we need to differentiate the velocity equation wit... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (2 attachments)

PDF file Icon

663d9bdae3ca6_964516.pdf

180 KBs PDF File

Word file Icon

663d9bdae3ca6_964516.docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!