Question: An underground storage tank ( volume = 1 m 3 ) spills its contents of 1 . 0 k g of TCE in a 1

An underground storage tank (volume =1m3) spills its contents of 1.0kg of TCE in a 10m thick sand aquifer. The seepage velocity is 1.0m? day in the x-direction. The longitudinal dispersivity is 1.0m, the transverse and vertical dispersivities are 0.1m.(a) Calculate the maximum concentration at a distance of x=500m. Note: y=z=0 for maximum concentration. (b) If the contaminant was uniformly spilled over the 10m thickness of the aquifer, what is the maximum concentration at x=500m,y=z=0, with vertical dispersion =0. The effective porosity is 0.2.
The answer is: a)2 x 10-5 kg/m3, b)2.52 x 10-4 kg/m3
An underground storage tank ( volume = 1 m 3 )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!