Question: Annual Demand = 2 0 0 , 0 0 0 The order cost = $ 1 0 0 Annual holding rate = 2 5 %

Annual Demand=200,000
The order cost= $100
Annual holding rate=25%
Price varies depending on the order quantity per the following schedule:
Orders between 1 to 50000 units cost $11
Orders of 50,001 to 150,000 cost $10.75
Order greater than 150,000 cost $10.50
Determine the optimal order quantity using the price discount model discussed in class. Show all you work.
1. CALCULATE THE EOQ at a cost of $10.50. Round order quantities to the nearest whole number
2. Is the EOQ you calculated at a cost of $10.50 considered feasible? YES/NO
3. CALCULATE THE EOQ at a cost of $10.75. Round order quantities to the nearest whole number
4. Is the EOQ you calculated at a cost of $10.75 considered feasible? YES/NO
5. CALCULATE THE EOQ at a cost of $11. Round order quantities to the nearest whole number
6. Is the EOQ you calculated at a cost of $11 considered feasible? YES/NO

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!