Question: Annual demand for a particular halogen bulb is D = 3,600 at a business that operates 300 days per year. The cost per order S

Annual demand for a particular halogen bulb is D
Annual demand for a particular halogen bulb is D = 3,600 at a business that operates 300 days per year. The cost per order S = $25 and the holding cost per unit per year is $2. If the lead time is 5 days, and demand during lead time follows the empirical distribution given in the following table: Number of Units Probability 30 .10 40 .10 50 .15 60 .30 70 -15 80 10 90 10 What level of safety stock is required to ensure a 90% service level? Select one: a. 20 b. 30 c. 40 d. 50 e. 60

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!