Question: answer: i just dont know how to get the answer Calculate (a) Henry's constant, KH, for H2S. Note that KH=K for the reaction, H2S(g)H2S(aq) (b)
answer:

i just dont know how to get the answer
Calculate (a) Henry's constant, KH, for H2S. Note that KH=K for the reaction, H2S(g)H2S(aq) (b) The partial pressure of H2S(g) overlying the water if the total soluble sulfide concentration, CT,s=[H2S(aq)]+[HS]+[S2], is 1103M and the solution pH is 8.5. Assume that the gas is in equilibrium with the water. (Ka,1=107 and Ka,2=1014 for H2S where Ka,1 is the equilibrium constant for H2S(aq)HS+H+and Ka,2 is the equilibrium constant for HSS2+H+.) K=1011iteratmmolesPH28=103.6ctm
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
