Question: Answer the following questions. Remember that all calculations should be show laid out appropriately. 1 A company manufactures chocolate bars for which the following data
Answer the following questions. Remember that all calculations should be show laid out appropriately. 1 A company manufactures chocolate bars for which the following data is Variable costs (per bar) $0.70 Fixed costs $5 million Current output (number of bars made) 12 million bars Selling price $1.50 per bar a) Calculate the 0 Contribution per bar contribution =selling price - variable cost(per bar) contribution=1.50 -0.70 = 0.80 $ contribution = 0.80 $ (ii) Break even output contribution per unit = 0.80 $ Break even output=fixed costs / contribution per unit break even output= 5,000,000/0.80 = 6,250,000 break even output = 6,250,000 $ (1) Margin of safety margin of safety = current output-break even)/(current output) x 100 current output=12,000,000 break even: 5,000,000 12,000,000 - 5,000,000 / 12,000,000 = (iv) Profit at current output
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
