Question: answer this question An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.34 - expected return on the Market
An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.34 - expected return on the Market =9.67%; - expected return on T-bills =1.89%; - current stock Price =$6.67; - expected stock price in one year =$10.42; - expected dividend payment next year =$2.08. Calculate the required return for this stock. Please share your answer as a percentage rounded to 2 decimal places. An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.34 - expected return on the Market =9.67%; - expected return on T-bills =1.89%; - current stock Price =$6.67; - expected stock price in one year =$10.42; - expected dividend payment next year =$2.08. Calculate the required return for this stock. Please share your answer as a percentage rounded to 2 decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
