Question: answer this question An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.03 - expected return on the Market
An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.03 - expected return on the Market = 11.24%; - expected return on T-bills =4.05%; - current stock Price =$8.03; - expected stock price in one year =$14.55 - expected dividend payment next year =$3.44. Calculate the expected return for this stock. Please share your answer as a percentage rounded to 2 decimal places. An analyst gathered the following information for a stock and market parameters: - stock beta =1.03 - expected return on the Market = 11.24%; - expected return on T-bills =4.05%; - current stock Price =$8.03; - expected stock price in one year =$14.55 - expected dividend payment next year =$3.44. Calculate the expected return for this stock. Please share your answer as a percentage rounded to 2 decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
