Question: As a portfolio manager you are provided with the below information relating to the risk and return of 2 stocks namely Stock X and Y:
As a portfolio manager you are provided with the below information relating to the risk and return of 2 stocks namely Stock X and Y:
• The expected returns of X and Y are E[RX] = 10% and E[RY] = 15%.
• The volatilities of the returns are σX =18% and σY = 20%.
• The correlation coefficient of the returns for these two stocks is 0.25.
• The expected return for a portfolio, consisting of stocks X and Y, is 12%.
(a) You are required to calculate the volatility of the portfolio return.
Step by Step Solution
3.57 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The following formula may be used to determine how volatile the portfolio return is P sqrtwX2 X2 wY2 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
