Question: Assume: Demand = 3 0 0 0 units / year Inventory value = $ 6 0 / unit Order placement cost = $ 4 0

Assume:
Demand =3000 units/year
Inventory value = $60/unit
Order placement cost = $400/order
Annual carrying costs = $0.30 per dollar held/yr or 30%
If you supplier calls with a special 1X discount of 5%,
how much should you buy?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!