Question: Assume the ledge has the dimensions shown and is attached to the building with a series of equally spaved pins around the circumference of the

Assume the ledge has the dimensions shown and is attached to the building with a series of equally spaved pins around the circumference of the building. Design the pins so that the ledge can support Doug and Jeremy and eight others on each side of the building. Assume each person weighs 200 lbs.

Pin properties: Ultimate shear strength = 100 lb/in^2

Ledge properties: Ultimate shear strength = 200 lb/in^2

Ultimate bearing strength = 300 lb/in^2

Density = 300 lb/ft^3

You must design the pin spacing along the ledge, pin length (in the ledge), pin diameter, and the pin spacing from the top of the ledge. "

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!