Question: Assume there are initially only two assets in which to invest, A and B . Further assume no short - sale restrictions and that short

Assume there are initially only two assets in which to invest, A and B. Further assume
no short-sale restrictions and that short-sale proceeds can be used to invest. The structure
of the market portfolio, and the expected return and standard deviation of return of the
market portfolio are given below.
Market Portfolio
Expected return rate =11.5%
=0.015
Weight of A in the portfolio =0.30
Weight of B in the portfolio =0.70
The expected return and standard deviation of return of asset A is as follows:
Asset A
Expected return rate =15%,=0.02
Assume that assets A and B are perfectly negatively correlated, i.e.,AB =-1.
(a)(8 points) What is the expected return rate of asset B?
(b)(8 points) What is standard deviation of return of asset B?(c)(8 points) Assuming that the risk-free rate as well as the borrowing rate is 3.5%, a
client, with total wealth $20,000, wants a portfolio with an expected return of 15.5%.
How could you achieve the clients objective using the market portfolio?
(d)(8 points) What is the standard deviation of the portfolio created in part (c)?
(e)(8 points) What is the Sharpe ratio of the portfolio created in part (c)?
 Assume there are initially only two assets in which to invest,

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!