Question: Assumptions (Amounts in $ Thousands Unless Otherwise Indicated) Initial Capital Expenditure = 9,000,000 Useful Life of Equipment Annual Depreciation Sales in Year 1 = 30,000,000
Assumptions (Amounts in $ Thousands Unless Otherwise Indicated)
Initial Capital Expenditure = 9,000,000
Useful Life of Equipment
Annual Depreciation
Sales in Year 1 = 30,000,000
Sales Growth through Year 6 = 6%
Sales Growth Year 6 Onward = 2%
Free Cash Flow Year 6 Onward
Cost of Goods Sold (% of sales) = 72%
Incremental SG&A Expense = 6,000,000
Market Research Expense = 500,000
Initial Net Working Capital = 6,000,000
Accounts Receivable % of Next Year Sales = 15%
Inventory % of Next Year COGS = 20%
Accounts Payable % of Next Year COGS = 15%
Interest Expense = 1,000,000
Tax Rate = 20%
Cost of Capital = 20%
Scenario Analysis
Sales Growth through Year 6 % Cost of Goods Sold NPV Scenario 1 (Baseline) 5% 71% ?
Scenario 2 6% 72% ?
Scenario 3 8% 73% ?
Scenario 4 9% 74% ?
Question: Which scenario generates the highest NPV? (fill in the blanks highlighted in yellow) Answer:
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
