Question: At a location on a beam the shear force is V = 1 8 0 0 l b . The cross - section of the

At a location on a beam the shear force is V=1800lb. The cross-section of the beam is a rectangular tube with outside dimensions 8 in X 10 in and constant thickness equal to 1 inch. The maximum shear stress developed at that location is most closely equal to:
114 psi
185 psi
28.5 psi
75 psi
47 psi
At a location on a beam the shear force is V = 1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!