Question: At a particular temperature a 2.00 liter flask at equilibrium contains 2.80 x 10-4 moles of N, 2.50 x 10-5 moles of O, and 2.00
At a particular temperature a 2.00 liter flask at equilibrium contains 2.80 x 10-4 moles of N, 2.50 x 10-5 moles of O, and 2.00 x 10-2 moles of NO. a) Calculate K at this temperature for the reaction: 2N2(g) + O2(g) 2NO(g) b) If [N] = 2.00 x 104 M, [N0] = 0.200 M, and [0] = 0.00245 M, does this represent a system at equilibrium
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
