Question: At equilibrium, the concentrations in this system were found to be [N2]=[O2]=0.100 M and [NO]=0.400 M. N2(g) +O2(g) 2NO(g) If more NO is added, bringing
At equilibrium, the concentrations in this system were found to be [N2]=[O2]=0.100 M and [NO]=0.400 M.
N2(g) +O2(g) <------> 2NO(g)
If more NO is added, bringing its concentration to 0.700 M, what will the final concentration of NO be after equilibrium is re-established?
=______M
Step by Step Solution
★★★★★
3.35 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To solve this problem we need to use the principles of chemical equilibrium particularly the equilibrium constant expression Step 1 Write the Equilibr... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
