Question: b ) For a city, in July, average net radiation is 1 8 5 W m 2 , air temperature 2 8 . 5 C

b) For a city, in July, average net radiation is 185Wm2, air temperature 28.5C,
relative humidity 55% and wind speed 2.7ms at height 2 m . Calculate the
open water evaporation rate in mm? day using the
Energy method
II. Aerodynamic method
III. Combination method
IV. Priestley taylor method.
Assume standard atmospheric pressure 101.3 kPa and Z0=0.03cm.
k=0.4,o=1.19kgm3 for air, and w=997kgm3.
eas=3167Pa and ea=1267Pa; Latent heat of vaporization (lv)=2441kJkg;
Cp=1005Jkg-K for air,
KhKw=1.00
b ) For a city, in July, average net radiation is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!