Question: base line was measured in catenary as shown below, with a tape of nominal length 3 0 m . The tape measured 3 0 .

base line was measured in catenary as shown below, with a tape of nominal length 30m . The tape measured 30.015m when standardized in catenary at 20C and 5kgf tension. If the mean reduced level of the base was 30.50(m)/(O)O D , calculate its true length at mean sea level. Given: weight per unit length of tape =0.03k(g)/(m)(w) ; density of steel =7690k(g)/(m)3(); coefficient of expansion =11\times 10-6 per C;E=210\times 103(N)/(m)m2; gravitational acceleration g=9.80665(m)/(s)2 ; radius of the Earth =6.4\times 106m(R).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!