Question: Based on the information below on a company, perform the following to compute the WACC (weighted average cost of capita) Share price = $3.00 Number
Based on the information below on a company, perform the following to compute the WACC (weighted average cost of capita)
-
Share price = $3.00
-
Number of shares outstanding = 10 million
-
Beta = 2.0
-
Last traded price of each 5% bond = $1,010
-
Bonds pay coupons annually and mature in 5 years
-
Face value of bond = $1,000
-
Number of bonds issued = 20,000
-
Yield on government long-term bond = 2%
-
Equity risk premium = 4%
-
Singapore corporate tax rate = 20%
-
Determine the cost of equity
-
Determine the cost of debt
-
Determine the WACC
The management of the above company wishes to raise their capital by $10 million. They are
considering using debt or equity.
4. In your own words, appraise how the management should raise the capital of $10 million through equity or debt. Evaluate both equity and debt, state the assumptions of the situation and explain your proposal.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
