Question: Boundary Layer Theory: A ship is 1 5 0 m long and has a wetted area of 5 0 0 0 m ^ 2 .

Boundary Layer Theory:
A ship is 150 m long and has a wetted area of 5000m^2. If it is encrusted with
barnacles, the ship requires 7000 hp to overcome friction drag when moving in
seawater at U=15kn and 20 degrees C .(i) What is the average roughness of
the barnacles? (ii) How fast would the ship move with the same power if the
surfaces were smooth?
Hint: For seawater, take rho=1025kg//m^3 and mu=0.00107kg//(ms).
Conversion: 1kn=0.5144m//s. Recall Power=P=UD.
Do the work in the following order:
a. Calculate the Reynolds number at the TE, that is, Re_L.
b. Decide if the flow should be treated as entirely turbulent or laminar.
c. Calculate the drag force D , then CD .
d. Together from Fig. 7.6 and Equation 7.48 b calculate L/epsilon, then
epsilon in meters.
e. For the smooth case, calculate CD then D.
f. Calculate U from D and the given P .
Boundary Layer Theory: A ship is 1 5 0 m long and

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!