Question: C H = 1 . 3 4 1 0 - 2 P H 2 2 exp ( - 2 7 . 2 K J m

CH=1.3410-2PH22exp(-27.2KJmolRT)
values for D0 is 4.910-7m2s and Qd is 13.4KJmol
-Given Values-
Membrane Thickness (mm)=4.8
Temperature in Celsius =333
Part A:
What is the concentration of hydrogen at the low - pressure (or B) side in wt %? Write your answer in Engineering Notation.
Your Answer
Incorrect.
Part B:
What is the concentration of hydrogen at the low - pressure (or A ) side in wt %? Write your answer in Engineering Notation.
Your Answer =
Incorrect.
Part C:
What is the concentration of hydrogen at the B face in kilograms of H per cubic meter (Density for Hydrogen is 7.87gcm3)? Write your answer in Engineering Notation.
Your Answer =
Incorrect.
Part D:
What is the concentration of hydrogen at the A face in kilograms of H per cubic meter(Density for Hydrogen is 7.87gcm3?? Write your answer in Engineering Notation.
Your Answe
Incorrect
Part E:
What is the concentration gradient (Cx) in kgm4? Write your answer as positive to the thousandth place.
Your Answer =1
Incorrect.
Part F:
Calculate the diffusion coefficient, D , in m2s at the specified temperature. Write your answer, in Engineering Notation.
Your Answer =
C H = 1 . 3 4 1 0 - 2 P H 2 2 exp ( - 2 7 . 2 K J

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!