Question: C.1 Consider a composite structure shown on below. Conductivities of the layer are: Kk1=k2=ktt=10W/m.K,ks3=16W/m.K, and kss=ks6=46W/m.K. The distance L1,L2,L3 and L4 are 20cm each. Surface

 C.1 Consider a composite structure shown on below. Conductivities of the

C.1 Consider a composite structure shown on below. Conductivities of the layer are: Kk1=k2=ktt=10W/m.K,ks3=16W/m.K, and kss=ks6=46W/m.K. The distance L1,L2,L3 and L4 are 20cm each. Surface area of layer 4.5 and 6 are 0.1m2,0.03 m2 and 0.03m2 respectively. Temperatures on both sides are 100C and 20C. a) Draw the thermal circuit of the composite. b) Calculate the total resistance. c) Caloulate the heat flow through the composite. [4 marks]

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!