Question: Calculate the Doppler width for = 10.6 m in CO at 400K. If the collision broadening is 4.9 MHz/mbar, what pressure will broaden as

Calculate the Doppler width for = 10.6 m in CO at 400K. 

Calculate the Doppler width for = 10.6 m in CO at 400K. If the collision broadening is 4.9 MHz/mbar, what pressure will broaden as much as the Doppler effect? Which mean time between collisions results in the same collision broadening as the Doppler effect?

Step by Step Solution

3.44 Rating (157 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To calculate the Doppler width uD for a given wavelength of light emitted or absorbed by molecules such as CO2 at a certain temperature the following ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!