Question: Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values: Market value of securities held in the portfolio = $2.9 billion
Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values:
Market value of securities held in the portfolio = $2.9 billion
Liabilities of the fund = $93 million
Shares outstanding = 150 million
The net asset value (NAV) per share is $? (Round to the nearest cent.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
