Question: Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values: Market value of securities held in the portfolio = $1.2 billion

Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values: Market value of securities held in the portfolio = $1.2 billion Liabilities of the fund = $49 million Shares outstanding = 55 million The net asset value (NAV) per share is $nothing . (Round to the nearest cent.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!