Question: Can someone help with C, please Consider the following information: Demand rate (D) = 330 units per hour Lead time (T) = 7 hours Container
Can someone help with C, please

Consider the following information: Demand rate (D) = 330 units per hour Lead time (T) = 7 hours Container capacity (C) = 30 units Safety factor (x) = 10% a. The number of kanban production cards is 35 . {Enter your response rounded up to the next whole number.) In. The cards will represent 7.7 hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.) c. Suppose the lead time is reduced to six hours. The number of kanban production cards is I]. (Enteryourresponse rounded up to the next whole number.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
