Question: can someone please answer D for my homework? The reaction is to be carried out isothermally in a continuous-flow reactor. Calculate both the CSTR and

can someone please answer D for my homework?
can someone please answer D for my homework? The reaction is to

The reaction is to be carried out isothermally in a continuous-flow reactor. Calculate both the CSTR and PFR reactor volumes necessary to consume 99% of A Cie., CA 0.01CA0) when the entering molar flow rate is 5 mol/h, assuming the reac- tion rate -r is: mol (a) - A = k with k = 0.05 (Ans: V = 99 dm) hdm (b) - A = kCA with k = 0.0001 ! dm (C) - A = kC with k = 3 (Ans.: VCSTR = 66,000 dm) mol-h The entering volumetric flow rate is 10 dm2/h. (Note: F = CU. For a constant volumetric flow rate v = Vo, then FA = C Vo. Also, Cao = F20/0, = [5 mol/hy[10 dm3/h) = 0.5 mol/dm3.) (d) Repeat (a), (b), and (c) to calculate the time necessary to consume 99.9% of species A in a 1000 dm constant volume batch reactor with Cao = 0.5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!