Question: Q3. Determine (W/L)o for (W/L)=1 such that vo = 0.1V when VIN = 5V. Transistor parameters: k %3D 304 LA Vrno = 0.8V and

Q3. Determine (W/L)o for (W/L)=1 such that vo = 0.1V when VIN = 5V. Transistor parameters: k %3D 304 LA Vrno = 0.8V and Vrni = -1.5V. VDD=5V ML vo VIN a (W/L)o- 2.31 b. (W/L)o- 2.51 Pc. (W/L)o- 2.71 d. (W/L)o= 2.41 Pe (W/L)o-2.81 f. (W/L)o = 2.61 g. None of them h. (W/L)o- 2.91
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (149 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
