Question: can you solve this general chemistry 2 question? Some nonelectrolyte solute (Molar mass of the solute =342.3gm mol) was dissolved in 200.0mL of a solvent
Some nonelectrolyte solute (Molar mass of the solute =342.3gm mol) was dissolved in 200.0mL of a solvent (dsolvent=0.88g/cm3). The boiling point elevation constant of the solvent is 2.5K kg/mol. If the elevated boiling point of the solution was determined as 373.55K, what is the mass of the solute dissolved in the solvent The enthalpy of vaporization (Hyap) and entropy of vaporization ( Sxap ) of the solvent is 40.68kJ/mol and 109.1J/K mol, respectively. Some nonelectrolyte solute (Molar mass of the solute =342.3gm mol) was dissolved in 200.0mL of a solvent (dsolvent=0.88g/cm3). The boiling point elevation constant of the solvent is 2.5K kg/mol. If the elevated boiling point of the solution was determined as 373.55K, what is the mass of the solute dissolved in the solvent The enthalpy of vaporization (Hyap) and entropy of vaporization ( Sxap ) of the solvent is 40.68kJ/mol and 109.1J/K mol, respectively
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
