Question: Case Study - Part 2 This is an extension of Case Study Part 1 . You will need the following from Part 1 : S

Case Study - Part 2
This is an extension of Case Study Part 1. You will need the following from Part 1:
Sw=29.5m2,Tmax=16000(N),CDo=0.02,K=0.044.
A spreadsheet will be helpful for some of the calculations. Assume steady level flight.
1 Following question 1(of Case Study Part 1), calculate the minimum thrust required and the speed for minimum thrust for the case of zero fuel load (i.e.,W=55,000N) at standard sea-level conditions.
3263N,67.2ms
2 Further to Case Study Part 1, plot T(the thrust required),CLCD and CL12CD against aircraft speed, V, for the two cases of full and zero fuel loads. The two cases should be superimposed on single plots.
3 Calculate the density at which the maximum available thrust is equal to the minimum drag for the full-fuel-load case. Use the simplest assumption for the variation of engine thrust with density.
To what altitude does this correspond in the international standard atmosphere? (Use property tables for the ISA.)
0.399kgm3,10.28(km)
4 Further to question 3 above, if one engine were to fail, what is the maximum altitude at full fuel weight (i.e., ignore fuel consumed to get to the altitude).
[4.23km]
 Case Study - Part 2 This is an extension of Case

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!