Question: Cash 1 0 . 0 0 0 Inventory 2 5 . 0 0 0 Acc. Payable 5 2 . 0 0 0 Short Term Debt

Cash 10.000
Inventory 25.000
Acc. Payable 52.000
Short Term Debt 87.000
Give the brief summary of Company? Use ratios If you need...
Calculate the NPV and IRR for the Project?
Cost of Project =100.000TL
Cash Flow 1=40.000TL
Cash Flow 2=55.000TL
Cash Flow 3=75.000TL
3. The cost of a project is $50,000 and it generates cash inflows of $20,000,$15,000,$25,000, and $10,000 over four years. Required: Using the NPV method, appraise the profitability of the proposed investment, assuming a 10% rate of discount.
4. Company is considering whether to purchase a new machine. Machines A and B are available for $80,000 each. Earnings after taxation are as follows:
Required: Evaluate the two alternatives using the following: (b) IRR method, and (c) net present value method. You should use a discount rate of 10%.
 Cash 10.000 Inventory 25.000 Acc. Payable 52.000 Short Term Debt 87.000

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!