Question: Company X has beta = 1.6, while Company Y's beta = 0.7. The risk-free rate is 7%, and the required rate of return on an

Company X has beta = 1.6, while Company Y's beta = 0.7. The risk-free rate is 7%, and the required rate of return on an average stock is 12%. Now the expected rate of inflation built into rRF rises by 1 percentage point, the real risk-free rate remains constant, the required return on the market rises to 14%, and betas remain constant. After all of these changes have been reflected in the data, by how much will the required return on Stock X exceed that on Stock Y ?

a.

3.75%

b.

5.75%

c.

5.40%

d.

4.82%

e.

4.20%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!