Question: Consider a 10.0 kg box at rest on a horizontal surface with coefficients of friction s = 0.35 and k = 0.25. A force of
Consider a 10.0 kg box at rest on a horizontal surface with coefficients of friction s = 0.35 and k = 0.25. A force of 40.0N is applied to the box in the positive x (horizontal) direction.
(a) Draw a free body diagram of the box and determine the all the forces acting on it in component form. Note: you should have 4 forces. Assume y points upward. Explain how you can tell that the applied force will cause the box to move.
(b) The force described above is applied for a distance of 2.00m. What is the total work done by the applied force? Is it positive or negative?
(c) What is the work done by the force of friction? Is it positive or negative?
(d) What is the net work done on the box? Is it positive or negative?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
