Question: Consider a concrete (n=0.013) wide rectangular 3 channel that discharges 2.0 m /s per unit width of flow. The channel bottom slope is 0.0001.

Consider a concrete (n=0.013) wide rectangular 3 channel that discharges 2.0 m

Consider a concrete (n=0.013) wide rectangular 3 channel that discharges 2.0 m /s per unit width of flow. The channel bottom slope is 0.0001. There is a step rise of 0.2 m. Determine the flow depth (m) downstream of the step assuming normal flow upstream and no transition losses.

Step by Step Solution

3.39 Rating (171 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Answer Solution From mannings equation ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!