Question: Consider a portfolio containing two stocks with equal weights (wA=wB=50%). Stock A's expected return is 20% with a standard deviation of 30%; stock B's expected

 Consider a portfolio containing two stocks with equal weights (wA=wB=50%). Stock

Consider a portfolio containing two stocks with equal weights (wA=wB=50%). Stock A's expected return is 20% with a standard deviation of 30%; stock B's expected return is 15% with a standard deviation of 25%. The correlation between the two stocks is 0.5. How much would the portfolio standard deviation be reduced if the correlation dropped from 0.5 to 0 ? 4.3%19.5%23.8%13.9%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!