Question: Consider a quality characteristic, X, with specification 111.5 mm and this dimension in the finished goods is found to be normally distributed with standard deviation
Consider a quality characteristic, X, with specification 111.5 mm and this dimension in the finished goods is found to be normally distributed with standard deviation =0.3.
1. What is the quality level of a process?
2. If process mean, =11.45, is the process centered?
3. If process mean, =11.45 (1.5 shift), what is the percent defectives?
4. If process is centered, what will be the percent defectives?
If variation in X is reduced and the standard deviation is found to be =0.25, 5. What is the quality level now? 6.If process mean, =11.375, is the process centered? 7.If process mean, =11.375 (1.5 shift), what is the percent defectives? 8.If process is centered, what will be the percent defectives?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
