Question: Consider a quality characteristic, X, with specification 11 1.5 mm and this dimension in the finished goods is found to be normally distributed with
Consider a quality characteristic, X, with specification 11 ± 1.5 mm and this dimension in the finished goods is found to be normally distributed with standard deviation μ=0.3.
1. What is the quality level of a process?
2. If process mean, μ = 11.45, is the process centered?
3. If process mean, μ = 11.45 (±1.5σ shift), what is the percent defectives?
4. If process is centered, what will be the percent defectives?
5. What is the quality level now?
6. If process mean, μ = 11.375, is the process centered?
7. If process mean, μ= 11.375 (±1.5σ shift), what is the percent defectives?
8. If process is centered, what will be the percent defectives?
Step by Step Solution
3.23 Rating (164 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Solution 1 The quality level of a process is a measure of how well the process meets the specification limits One way to quantify the quality level is to use the process capability index Cpk which is ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
