Question: Consider the case where an asset price,S(t), with initial price $120 is modeled by a geometric Brownian motion: S(t)=120e^(0.23125t+0.5B(t)),0t
Consider the case where an asset price,S(t), with initial price $120 is modeled by a geometric Brownian motion:
S(t)=120e^(0.23125t+0.5B(t)),0t<,
whereB(t) is a standard Brownian motion. Here the risk-free interest rate is 5% and the stock volatility is 75%. A discretely monitored Asian Arithmetic mean call option with strike price $120 monitored weekly (52 times per year) and expiring in one year has a discounted payoff of
52 52
payoff = max1S(j/52)120,0e0.05.j=1
With the same parameters and 104sample paths, estimate the price of the Asian Arithmetic mean call option.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
