Question: Consider the conservation of mass equation: 0 = d e l d e l t C V d A A + C S v e

Consider the conservation of mass equation:
0=deldeltCVdAA+CSvec(V)*dvec(A)
In words, this equation reads:
A shock wave is a very thin layer (thickness =l) in a highspeed (supersonic) gas flow across which the flow
properties (velocity, density, pressure, etc.) change from state (1) to state (2) as shown in the figure below. (a) If V1
=1800fps,V2=700fps, and l=2.010-5in., estimate the average deceleration of the gas as it flows across the
shock wave. (b) How many g's deceleration does this represent?
(a)ax=
fts2
(b)|axg|=
Consider the conservation of mass equation: 0 = d

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!