Question: Consider the following data: observed time/unit = 6 minutes Performed Rating = 110% Allowance = 25% of normal time shift duration=6hours Calculate the standard outputs/shift

Consider the following data: observed time/unit = 6 minutes Performed Rating = 110% Allowance = 25% of normal time shift duration=6hours Calculate the standard outputs/shift 2) An employee processes 6 insurance policies/day. The company employs 4 employees, each working 8 hours/day.Employee wage/day=620 dollar and daily overhead expanse = 480 dollar.The company is now considering a purchase of new technology which will enable each employee to process 9 insurance policies/day with an increase of 65 dollars in the daily overhead expanse.The company is aiming for at least 30 percent increase in both labor and multifactor productivity after this purchase.Should the company go for this purchase
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
