Question: Consider the following equilibrium: 4 HCl ( g ) + O 2 ( g ) leftwards arrow over rightwards arrow 2 H 2 O (

Consider the following equilibrium:4HCl(g)+ O2(g) leftwards arrow over rightwards arrow 2H2O(g)+2Cl2(g) Kc =357An equilibrium mixture of the above system was found to contain the following concentrations: HCl(g)=0.35 mol/L, O2(g)=0.078 mol/L and H2O(g)=1.2 mol/L. The equilibrium concentration of Cl2(g) is calculated to be Answer Question 17 mol/LRecord your answer to two decimal places. Do not include units.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!