Question: Consider the following hypothesis test. H 0 := 22 H a :22 A sample of 75 is used and the population standard deviation is 10.

Consider the following hypothesis test.

H0:= 22Ha:22

A sample of 75 is used and the population standard deviation is 10. Compute thep-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use= 0.01.

(Round your test statistics to two decimal places and yourp-values to four decimal places.)

(a)

x=24

Find the value of the test statistic.

Find thep-value.

p-value =

State your conclusion.

  • Do not rejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • Do not rejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.

(b)

x=25.2

Find the value of the test statistic.

Find thep-value.

p-value =

State your conclusion.

  • Do not rejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • Do not rejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.

(c)

x=21

Find the value of the test statistic.

Find thep-value.

p-value =

State your conclusion.

  • Do not rejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • Do not rejectH0. There is insufficient evidence to conclude that22.
  • RejectH0. There is sufficient evidence to conclude that22.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!