Question: Consider the following hypothesis test: H: 110 H. : 110 A sample of 70 is used. Identify the p-value and state your conclusion for each
Consider the following hypothesis test: H: 110 H. : 110 A sample of 70 is used. Identify the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use a = 0.05. Round the value of the test statistic to three decimal places. If required enter negative values as negative numbers. a. Z = 114 and * = 12 t-value p.value Select your answer conclusion - Select your answer H. b. 1 = 105 and * = 13 t-value - Select your answer p-value conclusion - Select your answer H. C. 1 = 113 and * = 10.5 t-value H p-value Select your than 0.01 conclusion between 0.01 and 0.025 between 0.026 and 0,05 OS and 0.10 between 10 and 0.30 than 0.30 Check My Work is remaining)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
