Question: Consider the following hypothesis test. Ho: H = 40 Ha: H Consider the following hypothesis test. H : 40 H : 40 A sample of

Consider the following hypothesis test. H : 40 H : 40 Asample of 36 is used. Identify the p-value and state your conclusion
for each of the following sample results. use a (a) x =39 ands = 5.3 Find the value of the test statistic. (Round

Consider the following hypothesis test. Ho: H = 40 Ha: H

Consider the following hypothesis test. H : 40 H : 40 A sample of 36 is used. Identify the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. use a (a) x = 39 ands = 5.3 Find the value of the test statistic. (Round your answer to three decimal places.) Find the p-value. (Round your answer to four decimal places.) p-value State pour conclusion. o Do not reject H . There is insufficient evidence to conclude that < 40. C) Reject H . There is insufficient evidence to conclude that < 40. C) Reject H . There is sufficient evidence to conclude that g < 40. o Do not reject H . There is sufficient evidence to conclude that g < 40. (b) x = 38 and s = 4.7 Find the value of the test statistic. (Round your answer to three decimal places.) Find the p-value. (Round your answer to four decimal places.) p-value State pour conclusion. 0.01. o O O o Do not reject H . There is insufficient evidence to conclude that < 40. Reject H . There is insufficient evidence to conclude that < 40. Reject H . There is sufficient evidence to conclude that g < 40. Do not reject H . There is sufficient evidence to conclude that g < 40.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!