Question: Consider the following hypothesis test. H0: = 22 Ha: 22 A sample of 75 is used and the population standard deviation is 10. Compute the

Consider the following hypothesis test. H0: = 22 Ha: 22 A sample of 75 is used and the population standard deviation is 10. Compute the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use = 0.01. (Round your test statistics to two decimal places and your p-values to four decimal places.(b) x = 25.2 Find the value of the test statistic. 2.77 Find the p-value. p-value = .0056 State your conclusion. Reject H0. There is insufficient evidence to conclude that 22. Do not reject H0. There is sufficient evidence to conclude that 22. Do not reject H0. There is insufficient evidence to conclude that 22. Reject H0. There is sufficient evidence to conclude that 22

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!