Question: Consider the following information: Demand rate (D) = 250 units per hour Lead time (T) = 19 hours Container capacity (C) = 190 units Safety

Consider the following information: Demand rate

Consider the following information: Demand rate (D) = 250 units per hour Lead time (T) = 19 hours Container capacity (C) = 190 units Safety factor (x)= 30% a. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!