Question: Consider the goods market model where consumption is given by: C = c0+c1(Y-T), investment is given by I = b0+b1Y-b2i and G and T are
Consider the goods market model where consumption is given by: C = c0+c1(Y-T), investment is given by I = b0+b1Y-b2i and G and T are given. Assuming c0=100, c1=0.5, b0=150, b1=0.3 and b2=1000. Keeping all other things constant, what will be the change in the equilibrium output (Y*) in the goods market if the interest rate, i, is reduced by 1% or 0.01?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
